top of page

Виховна модель класного колективу

«Медіа-клас-мультиплекс»

Термін реалізації 5 років

5-9 клас

Пояснювальна записка

     Побудова сучасного, новітнього суспільства передбачає орієнтацію на особистість, яка здатна до самоосвіти і саморозвитку, вміє застосовувати здобуті знання, критично мислити, опрацьовувати різноманітну інформацію, прагне удосконалити власне життя і життя своєї держави.

      К. Роджерс зазначив: «Якщо сучасне суспільство не буде мати людей, здатних реагувати на найменші зміни в суспільному розвитку, ми можемо загинути, і це буде та ціна, яку ми всі заплатимо за відсутність креативності».

      Згідно із національними інтересами України, яка йде своїм непростим шляхом стратегічного самовизначення, завдання розробки методологічних засад виявлення, розвитку творчості та креативності у дітей та молоді  постає як найбільш пріоритетне. 

 Високий рівень інтелектуального, творчого потенціалу кожної країни є тим основним фактором, який суттєво впливає на її загальний та економічний розвиток. Це значною мірою стимулює зацікавленість проблемами  творчості, інтелекту, які поступово переростають у послідовну державну політику, спрямовану на пошук, навчання, виховання і розвиток креативних дітей та молоді, на адекватне стимулювання творчої праці серед фахівців, на захист таланту (Закон України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», та ін.). 

Майбутнє пред’являє нові вимоги до нового покоління, постає потреба формування певних соціальних і професійних навичок, що дозволяють жити в сучасному цифровому суспільстві.

       Природною частиною життя сучасної молоді стали Інтернет - технології. Невміння працювати з комп’ютером і орієнтуватися в Інтернет - просторі в сучасному суспільстві можна порівняти з невмінням писати й читати. Комп'ютер є не тільки розвагою, але й засобом спілкування, самовираження та розвитку. Цифровий простір є поштовхом до самостійного пізнання інформаційного світу, дозволяє розширити коло інтересів молодої людини і сприяє її додатковій освіті, спонукає до кмітливості, привчає до самостійного розв'язання життєвих задач.

        Тому постала необхідність створення виховної моделі «Медіа-клас-мультиплекс», у сфері якої діяльність класного колективу постає як медіа осередок  виховання медіасоціальної компетентності особистості, яка  спрямована на усвідомлення значення формування власної соціальної компетентності  як умови успішної соціалізації  в суспільстві, формування мотивації до самовиховання, саморозвитку творчості та креативності,  стимулювання   позитивних змін у поведінці активного члена  новітнього суспільства.

        Мотивація: невирішені проблеми виховного процесу; недостатній рівень медіакультури та культури загалом; недостатня сформованість естетичних смаків, креативності, творчого потенціалу; нестійка позиція у необхідності здорового способу життя, свідомого вибору майбутнього.

     Отож  виховна модель - покликана у творчому просторі втілити оригінальні ідеї, створити гуманний клімат, умови активного спілкування, залучити вихованців до скарбниці культурних цінностей та сприяти розвитку креативності особистості, створення якої зумовлене вимогами часу.

Організаційний період з побудови моделі виховної системи класу:

  • Вивчення науково-методичної літератури та педагогічного досвіду з використанню системного підходу у виховній діяльності.

  • Діагностичне дослідження класного колективу, внутрішнього і зовнішнього середовища вихованців.

  • Спільна робота педагогів, учнів та їх батьків з проектування цілей, перспектив і способу життєдіяльності класного співтовариства.

Макромета виховної моделі – створення умов для максимального різностороннього виховання громадянина з демократичним світоглядом та культурою, який не порушує прав і свобод людини, є патріотом, свідомою особистістю нового покоління.

Мікромета виховної моделі - розробка і апробація нової моделі організації сумісної творчої діяльності наставника та вихованців засобами створення реальних продуктів  сучасних масмедіа.

Завдання:

  • Формувати моральні цінності та духовні орієнтири.

  • Виробляти імунітет до негативних впливів соціального оточення.

  • Розвивати досвід активного і самостійного світосприйняття.

  • Відкрити простори цікавого, корисного, креативного та незвичайного у сфері становлення світу особистості.

  • Створити умови для народження таланту та допомогти йому реалізуватися на 100%.

  • Вчити вихованців застосовувати талант у житті.

  • Готувати вихованців до грамотного життя у сфері масмедіа.

  • тілювати в життя прогресивні новітні ідеї, спрямовані на створення максимально вигідного іміджевого позиціонування класного колективу в медіапросторі.

Основні напрями діяльності виховної моделі:

  • іннісне ставлення до себе.

  • іннісне ставлення до сім'ї, родини, людей.

  • іннісне ставлення до праці.

  • іннісне ставлення до природи.

  • іннісне ставлення до культури і мистецтва.

  • іннісне ставлення особистості до суспільства і держави.

Пріоритетні поняття виховної моделі: людські цінності, індивідуальність, колектив, активність, пошук, креативність, медіасвідомість.

Очікуваний результат: свідома, креативна, медіакультурна особистість із активною громадською позицією та стійким імунітетом до негативних асоціальних  впливів.

Механізм виховної моделі - ділова гра «Медіа-клас-мультиплекс» - можливість для випробувань  вихованців: у кадрі,  у ролі письменника, оператора, креативного директора, сценариста, фоторепортера, журналіста, веб-дизайнера. А в наступному етапі розвитку своїх компетенцій – у ролі вчителя інших досягати медіасвідомості, що допомагає закріпити набуті знання і рухатися далі, створюючи простір  для становлення особистості.

Медіапродукти:

  • Класне видання «Квасолька» 5-А.

  • Класне видання «Олімпік».

  • Класне видання «Класне перо».

  • Збірка «Літопис класу».

  • Сторінка шкільного сайту «5а-8а».

  • Блог «Наш 6-а».

  • Веб-сторінка «Наш 7-а».

  • Соціальні відеоролики.

  • Сюжетні, ігрові та репортажні відеоролики.

Пріоритетні виді діяльності:

  • Ділова гра.

  • Рольова гра.

  • Тренінгові вправи.

Слоган виховної моделі:

   «Будь у темі! Будь на хвилі!»

       Шляхи реалізації виховної моделі. Етапи гри:

  • 1-й рік (5-й клас) «На хвилі світлини».

  • 2-й рік (6-й клас) «На хвилі преси».

  • 3-й рік (7-й клас) «На хвилі Інету».

  • 4-й рік (8-й клас) «На хвилі студії».

  • 5-й рік (9-й клас) «На хвилімайбутнього».

  •  

Зміст діяльності творчої майстерні «На хвилі світлини»

 

Мета: Вивчення особистості учнів, їх фізичного, психологічного стану, сім’ї, індивідуальних особливостей і здібностей. Активна робота з розвитку учнівського самоврядування. Сприяння згуртованості класного колективу. Сприяння формуванню основ культури спілкування й побудови міжособистісних взаємин у класному колективі. Залучення батьків до активної участі в навчально-виховному процесі, забезпечення єдності виховних впливів школи і родини на дітей.

Завдання: віра! Сформувати почуття школи, яке базується на дружбі із ровесниками та вчителями, здійсненні особистісних бажань, підвищенні власної значимості, що дасть змогу вихованцю відчути свою необхідність, що його чекають, його люблять, його цінять.

Ціннісні орієнтири: портрет «Я», портрет «Мій клас», портрет «Моя родина», портрет «Моя школа».

Творчі проекти: «Візитка класу», «Фотогалерея», «Родинне дерево», «Портрет колективу»

Засоби реалізації проектів: майстер-класи фотостудії «Мій клас»

 

Зміст діяльності творчої майстерні «На хвилі преси»

 

Мета: Створення сприятливих умов для розвитку індивідуальних і творчих, організаторських здібностей учнів. Розвивати патріотичні і моральні якості. Сприяти прагненню учнів до самоосвіти та до самовиховання.  Сприяти вихованню демократичної культури і громадянськості. Стимулювати вихованців до соціальної творчості, вмінню діяти в інтересах вдосконалення своєї особистості. Сприяти формуванню самостійності, готовності брати відповідальність за себе і свої вчинки. Сприяти прагненню учнів до активної участі у розвитку суспільства.

Завдання: надія! Добро-дія: жодного дня без доброї справи! Вчити вихованців співпереживанню, акумулюванню зусиль для надання допомоги ближньому, суспільству.

Ціннісні орієнтири: інтерв’ю «Совість», інтерв’ю  «Слово», інтерв’ю «Рідний край», інтерв’ю «Моя Батьківщина».

Творчі проекти: «Видання «Класне перо», «Видання «Олімпік», «Пісня краю», «Нариси про найдорожче»

Засоби реалізації проектів: майстер-класи редакції класної газети «Квасолька».

 

Зміст діяльності творчої майстерні «На хвилі Інету»

 

Мета: Пропаганда переваг здорового способу життя. Підтримка інтересу до рухової активності. Мотивація здорового способу життя. Допомога учням у пізнанні власного характеру, у боротьбі з негативними рисами, у вихованні позитивних якостей. Підготовка учнів до свідомого вибору активного способу життя без шкідливих звичок.

Завдання: довіра! Надати можливість вихованцями піднятися на висоту для погляду на себе. Надавати шанс дітям бути кращими, дати відчути, що вони дуже багато можуть. Через довіру до дітей – до життя без покарань.

Ціннісні орієнтири: меню «Моє «Я» в мережі», меню «Здоровий спосіб життя»

Творчі проекти: блог «Безпечний Інет», блог «Здоров’я нації», блог «Молодь за здоровий спосіб життя», блог «Яскраве життя без шкідливих звичок».

Засоби реалізації проектів: майстер-класи веб-конструкторського бюро «Сайт класу».

 

Зміст діяльності творчої майстерні «На хвилі студії»

 

Мета: Вчити поважати Конституцію України. Спонукати до дотримання норм законів. Прагнути дбайливо ставитися до етно-етичної культури народу України. Прищеплювати любов та повагу до рідної та державної мови. Стимулювати до визнання пріоритетів прав людини, поваги свободи, демократії, справедливості. 

Завдання: любов! Надати можливість вихованцям знайти у серці місце для любові до рідної землі, надбань народу, любові та збереженню традицій, без яких не можливе майбутнє.

Ціннісні орієнтири: кадр «Пам’ять серця», кадр «Оберіг», кадр «Патріотизм», кадр «Ми – єдина сім’я».

Творчі проекти: соціальний ролик «Мала Батьківщина», соціальний ролик «Нащадкам»

Засоби реалізації проектів: майстер-класи відеостудії «Дитяче телебачення».

Зміст діяльності творчої майстерні «На хвилі  майбутнього»

 

Мета: Прищеплення учням високої правової культури, поваги до законів держави. Визначення та формування громадянської позиції особистості. Підготовка учнів до свідомого вибору професії, визначення свого місця в суспільстві.

Завдання: орієнтир! Допомогти підлітку накреслити життєві орієнтири та взяти планку особистісного росту.

Ціннісні орієнтири: категорія «Громадянин», категорія «Суспільство», категорія «Майбутня професія».

Творчі проекти: погляд «Заповіді громадянина», погляд «Мій шлях», погляд «Крок в майбутнє».

Засоби реалізації проектів: діяльність осередку «Медіа-клас-мультиплекс».

Принципи:

  • Багато знати – престижно.

  • Допомагати один одному – нормально.

  • Готувати справу за чужим сценарієм – не можливо.

  • Жити активно – значить ЖИТИ, а не існувати!

     Правила гри:

  1. Сила слова: сказано – зроблено!

  2. Сила вчинку: заради блага!

  3. Сила пізнання: тільки вперед!

  4. Сила плеча: опора слабкому!

  5. Сила духу: разом до мети!

  6. Сила тіла: здоров’я та глузд!

  7. Сила віри: правди дороговказ!

  8. Сила творчості: політ фантазії!

  9. Сила колективу: Я+Я= Команда!

Методи організації діяльності виховної моделі:

  • Метод спроб.

  • Метод «Запрошення до пошуку».

  • Метод «Пік здивувань». Важлива постановка запитання «Що таке…?» («Що таке людяність?», «Що таке патріотизм», «Що таке агресія?»…). В ходіактивних діалогів створюється фантастичний образ, який, на думку присутніх, схожий на те поняття, яке обговорюється. Далі відбувається аналіз елементів образу і виводиться істина.

  • Метод проективних графічних тестів, метод спрямованої візуалізації. У візуальних зображеннях вихованці відтворюють бачення світу, що дає можливість проаналізувати їх внутрішній світ, стан.

  • Арттерапевтичні техніки «Намалюй мене», «Малюємо кола», «Галактика класу», що дозволяють дослідити образні уявлення учнів, особистісні особливості дітей; згуртовувати колектив та реалізувати творчий потенціал вихованців.

  • Метод оцінки та самооцінки

  • Метод гри «Інтерв’ю однолітка з іншої країни», «Мітинг фантастичних персонажів», «Вгадай професію» та інші.

Форми організації діяльності виховної моделі:

  • Соціометрична діагностика.

  • Створення проектів.

  • КТС «Родинне дерево».

  • Тренінги та тренінгові вправи.

  • Клуб вихідного дня.

  • Виступи агітбригад.

  • Благодійні акції.

  • Трудові акції.

  • Театралізовані дійства.

  • Шоу-програми «STAR-тінейджер», «Оскар».

  • Флешмоби

Профільний соціотип класу: Енштейнів – 3%, Демокрітів – 4%, Юліїв Цезарів – 5%, Дон Кіхотів – 21%, Богданів Хмельницьких – 7%, Мечнікових – 3%, Довженків – 32%, Жюль Вернів – 25%.

Міні-підсумок: романтики – гуманітарії з високим рівнем образного мислення.

Організаторський соціотип класу: режисерів – 3%, операторів – 21%, акторів – 19%, декораторів – 7%, сценаристів  - 27%, редакторів – 5%, продюсерів – 4%, працівників монтажного цеху – 11%,  глядачів – 1%, критиків – 2%.

Міні-підсумок: ядро класу – творчі особистості, які в постійному пошуку.

Рівень вихованості – 93% .

Клас має високий рівень вихованості, що зумовлене належним рівнем виховання, де в родині діти бажані,  мають ряд обов’язків, які постійно виконують і є не сторонніми глядачами життєтворення, а основними учасниками цього процесу. В свою чергу виховна модель діяльності класного колективу є віддзеркаленням родинного устрою, що дає можливість розвитку особистості в комфортних умовах.

bottom of page